RSS

Sksyzder'ski - Smoczy język



Dawno temu, kiedy to pisałem jeszcze "Smoczy Teatr", na potrzeby tejże książki stworzyłem własny język, z zasadami posługiwania się nim oraz słownik. Nie wiem czemu nie umieściłem tego tutaj do tej pory, ale myślę, że najwyższa pora. Miło wspominam ten projekt i szkoda żeby moja praca marnowała się, zajmując tylko miejsce na dysku.

Tak więc najpierw sam słownik. Do uruchomienia go niezbędna jest Java. W środku pliku jar schowany jest plika baza.txt. To własnie w nim jest zapisane około 600 słów. Możesz go wypakować za pomocą WinRar i dowolnie edytować. Pamiętaj jednak, że jestem beznadziejnym programistą i prawdopodobnie mój słownik nie jest użytkownikoodporny (znaczy się nie wywala ładnych errorów w razie złego zastosowania tylko wywala cały program w kosmos). Więc jeżeli faktycznie chcesz go edytować, to rób to ściśle z przykładem.

Pobrać go możesz TUTAJ


Zasady smoczego języka Sksyzder

Wielu może twierdzić, że język Sksyzder jest ubogim językiem, zważając np. na to, że czasownik być, w ogóle się nie odmienia. Musimy jednak pamiętać, że smoki mówią i myślą całkiem inaczej niż ludzie. Na przykład zdanie Bardzo lubię latać pośród chmur, gdyż jest to fajne smok powie:
latam pływając w chmurach, bo jest to bardzo szczęśliwe.
Trzeba więc ten język tłumaczyć dwa razy. Ze smoczego na nasz język i z naszego języka na zrozumiały. Jedynym ułatwieniem jest to, że smoki nie posiadają idiomów w swym języku, dlatego w wielu przypadkach, wystarczy tłumaczyć słowo po słowie, co w innych językach jest niemożliwe.


ZAPRZECZENIE
Jeżeli w zdaniu występuje jakiekolwiek zaprzeczenie, trzeba przed zdaniem wstawić 'sss: '
W języku Sksyzder nie ma słowa nie. 'Nie'. Odwzorowuje je jedynie syk, które smoki również wydają przed wypowiedzeniem zdania, aby go zaprzeczyć.
CZASY
Istnieją 4 czasy, lecz nie da się dokładnie zdefiniować ich budowy. (Smoki są bardzo chaotycznymi istotami, w mowie również.)
  1. Przeszły – do czasownika dodaje się 'o
  2. Teraźniejszy – czasownik w formie podstawowej
  3. Przyszły – do czasownika dodaje się przedrostek az'
  4. Przeszło-przyszły – O ile nie trzeba tłumaczyć kiedy pojawiają się powyższe czasy, o tyle ten trzeba. Smoki stosują nieświadomie ten czas wtedy, kiedy nie wiedzą, kiedy było jakieś wydarzenie, lub nie są pewne, czy dane zdarzenie się wydarzy. Do czasownika dodaje się przedrostek az' oraz końcówkę 'o. Na przykład:
    Czy zabawa jeszcze trwa? – Nav fzasses tyhcev az'kojzs'ot?
    Nie wiem, czy będę lecieć za chwilę na polowanie – sss: meszder zi az'ezzmel az'parlas'o cedken kan drkemalresen (pamiętaj, że takie zdanie smok powie na przykład Nie zdaje mi się, że dolecę zjeść, w tym słońcu)
LICZBA MNOGA
Liczbę mnogą budujemy dodając 'i' na końcu rzeczownika. Jeżeli ostatnią literą rzeczownika jest 'i' bądź 'j', zamieniamy ją na 'y' oraz dodajemy 'i'. np. rodzina – sutrengj; rodziny – sutrengyi
CZASOWNIK 'BYĆ'
Dla smoków jest to taki sam czasownik jak inny. Odmienia się go tak jak inne, poprzez dodanie osoby przed czasownikiem, w tym wypadku 'ezzmel', oraz ewentualnego dodatku, zależnego od używaniego czasu
RZECZOWNIKI
Deklinacja rzeczowników u smoków jest inna niż w znanych nam językach. Słowo 'kamieniom' powiemy 'czse dfter fgmrahlodui'. 'Czse' to zaimek osobowy 'wy' a 'dfter' to nieprzetłumaczalne słowo, które dodajemy przed odmienianym rzeczownikiem. 'fgmr-ahlodui'znaczy kamienie.
EPITETY
Epitety. Smoki Nie posiadają epitetów określający materiał, np. drewniany, tekturowy. Jeśli smok chce powiedzieć 'jesteś kamienny', rzecze w swym języku 'czs ezzmel fgmrahlodu' czyli dosłownie 'ty być kamień' cóż... smoki to rozumieją. Co do innych epitetów, przykładowo 'krótcy' lub 'czarna', zasada odmieniana jest ta sama.
LICZBY
W smoczym języku nie istnieją liczebniki porządkowe. Istnieją jedynie liczby główne. Ciekawe jest również, że smoki posiadają dziesięć cyfr. Budowanie liczb jest różne od znanych nam systemów, lecz chyba najprostszy, jaki ja osobiście widziałem. Liczby do stu budujemy po prostu wymawiając po kolei cyfry np. 64 to będzie 'mxgth zairku', gdzie 'mxgth' oznacza sześc a 'zairku' cztery. Jeżeli jednak przekraczamy liczbę 99, musimy dodać do liczby słowo 'lixcyvzs'. Czyli 1254 powiemy 'lixcyvzs zaxe cumgth ghale zairku'. Co ciekawe, smoki używają również 'lixcyvzs' jako odpowiednik naszej dziesiątki.
STOPNIOWANIE PRZYMIOTNIKÓW
W Sksyzder przymiotnik stopniuje się poprzez dodanie przed nim, odpowiedniego słowa. Są to odpowiedniki naszego 'bardziej' - 'jzzave' i 'najbardziej' – 'jizzaveszt'. Np. Ja to bardziej lubię – zi zhty jzzave migcuna.
ZAIMKI OSOBOWE
W Skyzderskim w ogóle nie ma rodzaju niejakiego.
Ja jestem – Zi ezzmel
Ty jesteś – Czs ezzmel
On jest – Bix ezzmel
Ona jest – Biv ezzmel
Ono jest – Nie istnieje
My jesteśmy – Zie ezzmel
Wy jesteście – Czse ezzmel
Oni są (tylko rodzaj męski) – Bixe ezzmel
One są (tylko rodzaj żeński) – Bire ezzmel
Oni są (oba rodzaje) – Biqve ezzmel
Brak odpowiednika. Smoki tym zaimkiem określają jedynie przywódcę. – xis ezzmel
SŁOWA NIETŁUMACZALNE
xis – zaimek osobowy przewodnika stada
dfter – używany przy konstrukcji rzeczowników
- śkupter
- pazlas
- zshunkme
- wuvzuktie
- quzkwze
Pięć określeń stylu lotu kolejności od najgorszego do najlepszego (jeżeli smok nie zna stylu lotu, używa średniego określenia)
vazzafzghstelu – określenie bardzo silnej, ponadczasowej miłości
gźtyder – nieznane słowo. Prawdopodobnie jakieś przekleństwo, rzadko używane.
vaxzzume – nieznane słowo. Brak odkrytego znaczenia.
aczyrzaf – brak dosłownego znaczenia. Tak smoki określają swoje smocze społeczności. Najbliższym znaczeniem było by 'stado'.

  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • RSS

0 komentarze:

Prześlij komentarz